Jazyková škola FF UK svým studentům

Projekt Jazykové školy FF UK (JŠ FF UK) vzniká jako součást přípravy studentů učitelství anglického jazyka na FF UK. Snaží se propojit teorii s praxí, konkrétně kurzy didaktiky angličtiny probíhající na Ústavu anglického jazyka a didaktiky (ÚAJD) s praxí pedagogickou, která je jednou z nejdůležitějších složek odborné přípravy budoucích učitelů.

Projekt je částečně realizován v rámci schváleného Programu na podporu strategického řízení VŠ pro FF UK na období 2022-2025. Praxe s teorií se tak propojí ještě v jiné podobě: zaměstnance fakulty budou vyučovat fakultní studenti. A nejsou to studenti ledajací. Anglicky mluví téměř jako rodilí mluvčí. Jsou studenty bakalářského, magisterského či doktorského studia anglického jazyka. Mají za sebou již několik semestrů didaktiky, někteří již i pedagogickou praxi na středních školách. A většina z nich již řadu let vyučuje soukromě či v různých jazykových školách.

I tak se ale dále potřebují jako učitelé zdokonalovat. A to je, oč tu běží. Na jejich rozvoj a práci budou dohlížet zkušení didaktici z ÚAJD, kteří jim budou radit v metodických seminářích a občas jejich výuku spolu s dalšími studenty navštíví, aby dohlédli, jak kurzy probíhají a mohli provést následný rozbor.

A o co nám jde ve vztahu k vám, studentům? Připravili jsme pro vás kurzy, které budou kombinovat angličtinu obecnou s angličtinou odbornou, kterou mnozí potřebujete pro svou práci. Kurzy se tak budou lišit nejen úrovní, ale i obsahem, který bude průběžně upravován, aby co nejvíce odrážel vaše skutečné a aktuální potřeby. Postupem času byste měli dosáhnout jazykové úrovně, kterou FF UK vyžaduje pro jednotlivé pracovní pozice (např. od sekretářek ústavů se očekává úroveň B2 Společného evropského referenčního rámce). A těm z vás, kdo již požadovanou úroveň mají, kurzy umožní se dále zlepšovat a mít příležitost angličtinu aktivně používat.

A hlavně nám jde o to, aby nám spolu ve skupinách bylo dobře. Pozitivní atmosféra v kurzech totiž významně přispívá k motivaci. Ta je v onom náročném procesu učení podstatným faktorem ovlivňujícím výsledek. Vyžaduje to dobrou náladu, toleranci a nasazení nejen od učitelů, ale i od studentů.

Na těchto webových stránkách bude postupně přibývat obsah, který vytvoří studenti didaktiky. Plánujeme články o učení se jazykům a všemožných tipech, technikách a strategiích. Budou zde odkazy na užitečné webové stránky, mobilní aplikace a videa vhodná pro různé úrovně. Stránky budou v češtině i v angličtině v paralelním překladu, abyste měli možnost se v ní co nejvíce procvičit.

Jedním z cílů projektu Jazykové školy FF UK je také využití dat z výuky k výzkumu osvojování druhého jazyka (více informací najdete zde: https://jazyky.ff.cuni.cz/cs/about-the-project/research/).

Více se o JŠ můžete dozvědět v sekci FAQ (frequently asked questions = dosl. často kladené otázky; to ask a question = položit otázku, mít otázku, zeptat se).

Jakékoliv připomínky nám můžete psát mailem na jazykovka@ff.cuni.cz nebo do fóra.

Přejeme vám, ať vás angličtina s námi baví, ať vám jde a ať z toho máte radost!

Za tým Jazykové školy FF UK

PhDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (tomas.graf@ff.cuni.cz)
Ústav anglického jazyka a didaktiky
FF UK Praha